Eventy

19.10
2021

SO/DO DAY 2021

Wszystkich zainteresowanych tematyką SysOps/DevOps mamy przyjemność zaprosić na wyjątkowe wydarzenie tej jesieni – SO/DO DAY 2021!

 • 13:00 Prelekcja #1: „Myślisz, że znasz basha? 🙂 Przekonaj się na ile” - Mariusz Dalewski

  Jeżeli uważacie, że znacie basha to jest to prezentacja dla Was. Na pewno wiecie, jak wiele rzeczy może pójść po Waszej myśli podczas pisania skryptów, jak bardzo spójny jest to język skryptowy i jaki to wspaniały pomysł pisać coś dużego w bashu. Jeżeli tego nie wiecie, to podczas prezentacji Mariusza będziecie mieli okazję się dowiedzieć.

 • 13:00 Prelekcja #2: „The Zen of EKS - jak (nie) projektować Kubernetesa w AWS” - Maciej Rostański

  Usługa EKS (Elastic Kubernetes Service) jest bardzo specyficzna - może zostać wdrożona w sposób zawierający mnóstwo pułapek. Maciej omówi jak na przyszłe problemy z klastrem może wpływać architektura sieci czy projekt adresacji IP. Opowie również o zabezpieczeniach podstawowych komponentów (a raczej ich braku), a także o tych narzędziach, które w klastrze Kubernetesa po prostu powinny się znaleźć od początku.

 • 13:50 Prelekcja #3: „Jak budować wysokowydajne i wysokodostępne systemy informatyczne” - Paweł Ufnalewski

  Podczas prezentacji Paweł opowie o podstawach budowania wysokowydajnych infrastruktur dla usług webowych. Przedstawi elementy składowe takie jak: storage, bazy danych, serwery aplikacji, load balancery. Zdradzi również, na co trzeba zwrócić uwagę, aby infrastruktury te działały poprawnie.

 • 14:40 Przerwa
 • 14:50 Prelekcja #4: „Perfect Match - Python i AWS jako REST API” - Filip Rachwalak

  Czy macie czasem tak, że zaczynacie pisać “szybkie API” i marnujecie mnóstwo czasu na ogarnianie wszystkiego dookoła zanim docieracie do właściwej logiki? Sposób przekazywania konfiguracji API, logowanie, metryki, walidacja danych, zunifikowany sposób łapania błędów, ujednolicenie odpowiedzi API - to wszystko są rzeczy, których brak może generować duże problemy już na samym początku, nie wspominając już o wygodzie pisania. Pora z tym skończyć! Filip postara się w 45 minut pokazać narzędzia oraz kod, którymi to spróbuje sprostać powyższym wyzwaniom. Przygotujcie się na mocno techniczną prezentację duetu Python/AWS z domieszką Terraforma.

 • 15:40 Prelekcja #5: „Komendy Exchange PowerShell w procedurach GDPR” - Paweł Jarosz

  Paweł przedstawi, jak zaprojektował pewien system obsługi żądań GDPR (DSR) w odniesieniu do maili oraz opowie, jakich mechanizmów, a także komend PowerShellowych użył i dlaczego. Pokaże również możliwości obrony i pozytywnego wpływu na świadomość użytkowników poczty, pracujących w środowisku Office 365 w obliczu coraz częstszych prób phishingu.

 • 16:30 Prelekcja #6: „Przykłady użycia Ansible: utrzymanie klastrów Kubernetes” - Jakub Muszyński

  Jak szybko uruchomić małe środowisko testowe Kubernetes w chmurze? Które parametry są ważne podczas instalacji? Jak 'rozmawiać' z klastrem? W czasie prelekcji będzie okazja, aby przyjrzeć się zagadnieniom tworzenia i utrzymania klastrów Kubernetes. Jakub omówi także przykłady automatyzacji wybranych operacji zarządzania klastrem, takich jak coroczna wymiana certyfikatów, oraz wykona kilka ćwiczeń w formie demo np. utworzy klaster 'lokalnie' oraz w chmurze. Zobaczycie również, gdzie Ansible może pomóc Wam szybko tworzyć zarówno platformy testowe, jak i pełne środowiska produkcyjne Kubernetes. DIY: Przykłady kodu do uruchomienia w Azure lub AWS możecie wykonać samemu.

 • 17:20 Zakończenie

Do wydarzenia można dołączyć pod linkiem:

Zobacz inne eventy

O nas

Paweł Ufnalewski i Mariusz Dalewski od zawsze żyli w pracy i po pracy światem IT. W 2015 roku założyli na Facebooku grupę SysOps/DevOps Polska. 3 lata później udało się sformalizować działania i dziś jesteśmy Fundacją. SO/DO Team w tym czasie się powiększył i moderuje cztery grupy na Facebooku, których łączna liczba uczestników przekroczyła 52 000.

SO/DO organizuje również cykliczne spotkania dla osób zainteresowanych tematyką SysOps, DevOps i SecOps. Spośród specjalistów wybraliśmy najlepszych w swoich dziedzinach i stworzyliśmy z nimi pełnowymiarowe szkolenia. Wspieramy też inne konferencje polskie i zagraniczne występując w roli prelegentów czy partnerów społecznościowych.

Summary
Event
SO/DO Day 2021
Location
ONLINE, online,
Starting on
19 październik 2021
Ending on
19 październik 2021
Offer Price