Eventy

18.10
2022

SO/DO DAY 2022

Wszystkich zainteresowanych tematyką SysOps/DevOps mamy przyjemność zaprosić na wyjątkowe wydarzenie tej jesieni – SO/DO DAY 2022!

 • 11:00 Prelekcja #1: „Jak zapewnić wysoką dostępność aplikacji w Kubernetesie” - Mariusz Dalewski

  Kubernetes wchodzi (albo już wszedł) na salony. Jeżeli nikt na etapie wdrożenia nie pomyślał szeroko o wysokiej dostępności (HA), to można spodziewać się awarii spowodowanych przez np. problemy ze sprzętem, nieudane aktualizacje czy codzienny deploy. Mariusz omówi też, jak uniknąć problemów tego typu poprzez poprawną konfigurację Kubernetesa i naszych workloadów.

 • 12:00 Prelekcja #2: „Kiedy używać kontenerów, MicroVM, a kiedy pełnej wirtualizacji” - Paweł Ufnalewski

  Podczas prelekcji Paweł opowie o różnych sposobach uruchamiania aplikacji w odizolowanym środowisku w zależności od potrzeb. Przejdzie przez czystą konteneryzację, MicroVM aż do pełnej wirtualizacji. Opowie m.in. o gVisor, Firecracker, Kata Containers.

 • 13:00 Przerwa
 • 13:10 Prelekcja #3: „EKScytacja czy frustrAWSja?” - Filip Rachwalak

  Czy często tak masz, że zaczynasz bawić się daną technologią i po wielu godzinach walki z dostosowaniem samych podstaw stwierdzasz: “przecież to powinno działać out-of-the-box, dlaczego mi to tyle zajęło?” albo “czemu nikt nie zgromadził tych wszystkich wskazówek w jednym miejscu? Przecież to taki częsty use-case…”. Filip podczas swojej prezentacji przedstawi, jak pożenić AWS z Kubernetesem wraz z jego podstawowymi “ficzerami”, które nie wyskakują same z pudełka, m.in. Autoscaling node’ów klastra Kubernetesowego w miarę zapotrzebowań podów, External DNS. Podczas prezentacji będzie live demo i odnośnik do repozytorium, w którym te wszystkie funkcjonalności są już zlepione w jedną całość przy użyciu Terraforma.

 • 14:10 Prelekcja #4: „Strategie kontroli wersji dla projektów utrzymania infrastruktury przy pomocy Terraforma” - Maciej Rostański

  Każdy prawidłowo prowadzony projekt programistyczny nie obędzie się bez systemu kontroli wersji, którego głównym przedstawicielem obecnie jest git. Jak prowadzić kod w gicie, utrzymywać wersje developerskie, produkcyjne, hotfixy - napisano i powiedziano już bardzo wiele. Techniki opisywane w głównych źródłach koncentrują się jednak na utrzymywaniu i rozwijaniu kodu aplikacji - charakterystyka kodu IaC (Infrastructure as Code) bywa zgoła odmienna od kodu aplikacji - dotyczy istniejącej, żywej architektury. O tych różnicach i sposobach postępowania (a także przypadkach bolesnych) opowie Maciej podczas swojej prezentacji.

 • 15:00 Prelekcja #5: „bioPhoenix - sefl-healing ecosystem - Czy da się wytworzyć niezniszczalną platformę?” - Jakub Muszyński

  Co może wyłączyć naszą usługę? Awaria fizyczna, błąd ludzki, a może celowy atak? Czy przed wszystkim da się zabezpieczyć? Być może tak! bioPhoenix jest próbą stworzenia organizmu zdolnego do przetrwania dowolnych przeciwności losu, ze zdolnością samoleczenia się. Prawdziwe High Availability. Jakub w trakcie swojej prezentacji opowie, co musi posiadać niezniszczalny system, jak unikać zagrożeń i w jaki sposób utrzymać środowisko zawsze dostępne.

 • 16:00 Zakończenie

Do wydarzenia można dołączyć pod linkiem:

Zobacz inne eventy

O nas

Paweł Ufnalewski i Mariusz Dalewski od zawsze żyli w pracy i po pracy światem IT. W 2015 roku założyli na Facebooku grupę SysOps/DevOps Polska. 3 lata później udało się sformalizować działania i dziś jesteśmy Fundacją. SO/DO Team w tym czasie się powiększył i moderuje cztery grupy na Facebooku, których łączna liczba uczestników przekroczyła 52 000.

SO/DO organizuje również cykliczne spotkania dla osób zainteresowanych tematyką SysOps, DevOps i SecOps. Spośród specjalistów wybraliśmy najlepszych w swoich dziedzinach i stworzyliśmy z nimi pełnowymiarowe szkolenia. Wspieramy też inne konferencje polskie i zagraniczne występując w roli prelegentów czy partnerów społecznościowych.

Pobierz raport