Eventy

28.02
2024

SysOps/DevOps Katowice MeetUp #13

biuro Forte Digital, ul. Dworcowa 10, 1. piętro

Wszystkich zainteresowanych tematyką SysOps/DevOps mamy przyjemność zaprosić na trzynasty MeetUp w Katowicach!

Regulamin udziału w wydarzeniu stacjonarnym

 • 18:00 Networking
 • 18:15 Prelekcja #1: „Everything as Code - test distribution with K8s and Testkube (open-source)” - Tomasz Konieczny

  Pipeline’y jakościowe, zapewniające natychmiastowy i kompletny feedback, są kluczowe, aby być na bieżąco z aktualnym stanem jakości produktu. Różnorodny zestaw testów automatycznych pozwala wykryć potencjalne problemy, zweryfikować poprawność działania najistotniejszych funkcjonalności i ostatecznie budować zaufanie do jakości produktu. Co jednak z infrastrukturą umożliwiającą wykonanie tych wszystkich testów? Tworzenie jej od podstaw jest czasochłonne i skomplikowane niż sama implementacja testów! W tym miejscu z pomocą przychodzi Testkube. Jest to narzędzie open-source, które upraszcza orkiestrację testów przy użyciu Kubernetesa. Podczas swojego wystąpienia Tomasz pokaże, w jaki sposób skonfigurować Testkube, odpalić kilka różnych testów (przykłady dla Cypressa, Postmana, oraz K6), a nawet zbudować pipeline w całości po stronie klastra. Opowie również o testowaniu narzędzia do testowania. Czy możesz uwierzyć, że do testowania Testkube jest używany przede wszystkim właśnie Testkube?

  Tomasz Konieczny - Test Architect and Quality Consultant, pasjonuje się zgłębianiem niemal wszystkich aspektów jakości oprogramowania. Jest fanem DevOps i automatyzacji. Obecnie pracuje jako QA Lead w Testkube - projekcie open-source, który upraszcza dystrybucję testów do klastrów Kubernetes. Tomasz jest również aktywnie zaangażowany w społeczność testerską, często dzieląc się swoją wiedzą i spostrzeżeniami poprzez posty na blogu, artykuły i wystąpienia na konferencjach.

 • 19:20 Prelekcja #2: „Terraform demystified” - Maciej Gołaszewski

  Terraform jest obecnie popularną technologią Infrastructure as Code wykorzystywaną do szeroko rozumianej automatyzacji. Pomimo dużej popularności tego narzędzia w obszarze cloud engineering, Terraform nadal stanowi wysoki próg wejścia szczególnie dla osób, które nie mają na co dzień do czynienia z infrastrukturą. Podczas prezentacji zostaną pokazane problemy, jakie można rozwiązać z wykorzystaniem Terraforma oraz funkcjonowanie samego narzędzia. Przedstawiony zostanie język konfiguracyjny HCL oraz porównanie go do języka programowania (python). Omówiona zostanie również struktura plików, ekapsulacja kodu oraz praktyczne wskazówki i powszechne błędy. Wykorzystując wiedzę z prezentacji uczestnicy będą mogli stworzyć własny deklaratywny kod w Terraformie służący do automatyzacji infrastruktury.

  Maciej Gołaszewski - Cloud Engineer w VirtusLab z ponad siedmioletnim doświadczeniem. Zaczynał od bycia testerem, utrzymując środowisko testowe w AWS. Później objął rolę admina zarządzając firmowymi serwerami, jak i zasobami w chmurach publicznych. Następnie pracował jako developer w zespole tworzącym tooling dla ok. 1000 użytkowników. Kolejno zajmował się tworzeniem platform IaaC na Azure. Obecnie pracuje nad platformą na GCP oraz pisze kod w Golangu.

 • 20:30 Networking i pizza!

  Tradycyjnie, po części merytorycznej zapraszamy wszystkich uczestników na gorącą pizzę i dalsze rozmowy w kuluarach. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, dlatego zachęcamy do udziału. Nagrania z poprzednich MeetUpów, a niebawem i z tego, możecie znaleźć w serwisie YouTube i na naszym FanPage’u.

Sponsorami wydarzenia są:

Do wydarzenia można dołączyć pod linkiem:

O nas

Paweł Ufnalewski i Mariusz Dalewski od zawsze żyli w pracy i po pracy światem IT. W 2015 roku założyli na Facebooku grupę SysOps/DevOps Polska. 3 lata później udało się sformalizować działania i dziś jesteśmy Fundacją. SO/DO Team w tym czasie się powiększył i moderuje cztery grupy na Facebooku, których łączna liczba uczestników przekroczyła 64 000.

SO/DO organizuje również cykliczne spotkania dla osób zainteresowanych tematyką SysOps, DevOps i SecOps. Spośród specjalistów wybraliśmy najlepszych w swoich dziedzinach i stworzyliśmy z nimi pełnowymiarowe szkolenia. Wspieramy też inne konferencje polskie i zagraniczne występując w roli prelegentów czy partnerów społecznościowych.

Summary
Event
SysOps/DevOps Katowice MeetUp #13
Location
biuro Forte Digital, ul. Dworcowa 10,Katowice,
Starting on
28 luty 2024
Ending on
28 luty 2024
Offer Price
Pobierz raport