Eventy

29.05
2019

SysOps/DevOps Kraków MeetUp #9

Codecool, ul. Ślusarska 9

Wszystkich zainteresowanych tematyką SysOps/DevOps mamy przyjemność zaprosić na dziewiąty MeetUp w Krakowie!

MeetUp Kraków
 • 18:00 networking
 • 18:30 Prelekcja #1: “Hierarchiczne bazy danych” – Karol Nowacki

  Podczas prezentacji Karol postara się przedstawić hierarchiczny model organizacji danych. Omówi najpopularniejsze systemy i aplikacji wykorzystujące ten model, ich zastosowanie w codziennym życiu. Opowie trochę o usługach katalogowych, LDAPie, scentralizowanej autentykacji, systemach IDM. Ponadto Karol pokaże, że przechowywanie danych w tabelkach relacyjnej bazy danych SQL, czy w dokumentach baz NoSQL, tak popularnych dzisiaj, to nie zawsze najlepszy pomysł.

  Karol o sobie – niewykształcony, nieoczytany bezdomny z Bydgoszczy 🙂 Aktualnie lider techniczny w firmie tworzącej oprogramowanie do prowadzenia kampanii marketingowych. W komputerach zakochany od kiedy zobaczył Turbo Pascala 7.0, później nawrócony na UNIXy. Zafascynowany algorytmiką, IT security oraz ostatnio technologią blockchain. W wolnym czasie lubi zimne piwko i zagrać w CSa.

 • 19:45 Prelekcja #2: “O bezpieczeństwie kontenerów linuksowych” – Maciej Lasyk

  Celem prezentacji jest przedstawienie obecnego stanu kontenerów linuksowych oraz różnych form izolacji procesów z punktu widzenia bezpieczeństwa. Maciej omówi w jaki sposób nie należy uruchamiać Dockera ani kontenerów, którymi on zarządza oraz przedstawi alternatywne metody konteneryzacji (Podman, systemd). Dodatkowo pokaże w jaki sposób można bez kontenerów, a jedynie za pomocą systemd, wyizolować proces w taki sposób, aby nie przeszkadzał on innym oraz nie miał dostępu do zasobów, do których nie powinien. Będzie kilka dem na żywo, trochę Basha, Pythona. Jako bonus Maciej omówi kwestię bezpieczeństwa związaną ze znanym obrazem kontenerowym Alpine Linux.

  Maciek to akrobata w firmie Codewise. W wolnym czasie rozwija kilka projektów open – source’owych (patrz Github). Serce w dużej części oddał Pythonowi oraz Fedorze (ale oczywiście w pierwszej kolejności rodzinie XD). Od kilku lat jest w skomplikowanym związnku z systemd oraz Selinuxem. Uwielbia hackathony, restartować serwery, których inni się boją dotykać i automatyzuje wszystko co ma sens automatyzować. Używa na co dzień wszystkich popularnych chmur, ale najlepiej odnajduje się w tej, którą stworzył u siebie w piwnicy. Żyje sportami – dzięki czemu czasem trochę kuśtyka 🙂 Lubi udowadniać, że nie ma rzeczy niemożliwych – ukończył najtrudniejszy triathlon na świecei oraz zarządza sporym clustrem Cassandry hostowanym na Dockerach (sic!). Biega po górach, woli biegówki niż zwykłe narty oraz pływanie z dala od brzegu.

 • 21:00 Networking i pizza!

  Tradycyjnie, po części merytorycznej zapraszamy wszystkich uczestników na gorącą pizzę i dalsze rozmowy w kuluarach. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, dlatego zachęcamy do udziału. Nagrania z poprzednich MeetUpów, a niebawem i z tego, możecie znaleźć w serwisie YouTube i na naszym FanPage’u.

Sponsorami wydarzenia są:

Do wydarzenia można dołączyć pod linkiem:

sysopsdevops o-nas background

O NAS

Paweł Ufnalewski i Mariusz Dalewski od zawsze żyli w pracy i po pracy światem IT. W 2015 roku założyli grupę na facebooku SysOps/DevOps Polska, która szybko zaczęła się rozrastać i dziś ma ponad 13000 użytkowników, a ich liczba stale rośnie! Rozmowy online nie wystarczyły. Zaczęli organizować w Warszawie cykliczne spotkania dla osób zainteresowanych tematyką SysOps i DevOps.

Dzięki temu możemy spotkać się poza siecią, posłuchać prelekcji, wymienić technologiczne poglądy i doświadczenia z innymi uczestnikami eventu. MeetUpy rozrosły się i dziś spotykamy się też we Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku. Każde miasto ma swoich prelegentów i słuchaczy, swój klimat i potencjał! 🙂