Eventy

22.10
2020

SysOps/DevOps MeetUp Online #20

Wszystkich zainteresowanych tematyką SysOps/DevOps mamy przyjemność zaprosić na dwudziesty MeetUp Online!

 • 14:55 Czekamy na Was na kanale YouTube: SysOps/DevOps Polska
 • 15:00 Prelekcja #1: „Monitoring szyty na miarę, porównanie Elastic Stack z Prometheus” - Tomasz Gintowt

  Prometheus i Elastic Stack to dwa najpopularniejsze rozwiązania w dziedzinie monitoringu. Każde z nich ma swoich wiernych fanów jak i przeciwników. Porównując ich mocne i słabe strony Tomek i Karol odpowiedzą na pytanie, czy można użyć jednego narzędzia do zbierania logów i metryk.

  Tomasz Gintowt - z zamiłowania SysOps/DevOps/DBA, głównie skupiony na dostarczaniu rozwiązań składowania i przetwarzania danych. Nie są mu obce wszelkiej maści bazy danych, systemy real time data i streamingu. Obecnie pracuje z Kafka, RabbitMQ, ELK i PostgreSQL. Prywatnie fan ciasta marchewkowego.

  Karol Cienkosz - rozpoczynał jako System/Network Engineer, od jakiegoś czasu funkcjonuje jako DevOps/Cloud Engineer. Jest odpowiedzialny za rozwój infrastruktury w chmurze przy podejściu IaC, CI/CD, administrację klastrami k8s oraz klastrami Apache Kafka. Amator ``informatyki śledczej``, traktujący błąd w logach jako kolejną zagadkę do rozwiązania. Po godzinach fan brytyjskiego futbolu z diabełkiem na piersi.

 • 16:00 Prelekcja #2: „Cloud - native design patterns (bingo!)” - Maciej Lasyk

  Maciek zaprasza na prezentację, której celem jest przedstawienie możliwych scenariuszy deploymentu aplikacji w chmurze oraz dyskusja różnic między nimi. Przedstawi Wam
  najbardziej popularne metody i scenariusze w głównych chmurach (AWS, GCP, Azure) oraz bare - metalu, a potem przeniesie się z Wami do Kubernetesa i porówna te światy ze sobą. Omówi też koncepty kubernetesowe (nie PODy i load-balancery, bo to już najpewniej było 10x) - różne wzorce, które pozwolą Wam rozwiązać praktyczne problemy. Na koniec jeszcze dorzuci historię nauki k8s w 2019/2020 roku - to dla tych, którzy ciągle się opierają, nie mają czasu lub potrzeby.

  Jeśli czytaliście już ``Kubernetes Patterns`` oraz zjedliście zęby na chmurach publicznych i prywatnych czy bare-metalu to... wpadnijcie na tę prezentację, aby nawiązać ciekawą dyskusję - może dowiemy się czegoś ciekawego również od Was 🙂

  Maciej Lasyk - YAML parser w firmie Inveox. W wolnym czasie rozwija kilka projektów open - source'owych (patrz Github). Serce w dużej części oddał Pythonowi oraz Fedorze (ale oczywiście w pierwszej kolejności rodzinie XD). Od kilku lat jest w skomplikowanym związku z systemd oraz Selinuxem, a ostatnio również z Golangiem. Uwielbia hackathony, restartować serwery, których inni się boją dotykać i automatyzuje wszystko, co ma sens automatyzować. Używa na co dzień wszystkich popularnych chmur, ale najlepiej odnajduje się w tej, którą stworzył u siebie w piwnicy. Żyje sportami - dzięki czemu czasem trochę kuśtyka 😉 Lubi udowadniać, że nie ma rzeczy niemożliwych - ukończył najtrudniejszy triathlon na świecie oraz zarządza clustrami k8s na bare-metalu. Biega po górach, woli biegówki niż zwykłe narty oraz pływanie z dala od brzegu.

Sponsorami wydarzenia są:

Do wydarzenia można dołączyć pod linkiem:

sysopsdevops o-nas background

O NAS

Paweł Ufnalewski i Mariusz Dalewski od zawsze żyli w pracy i po pracy światem IT. W 2015 roku założyli grupę na facebooku SysOps/DevOps Polska, która szybko zaczęła się rozrastać i dziś ma ponad 13000 użytkowników, a ich liczba stale rośnie! Rozmowy online nie wystarczyły. Zaczęli organizować w Warszawie cykliczne spotkania dla osób zainteresowanych tematyką SysOps i DevOps.

Dzięki temu możemy spotkać się poza siecią, posłuchać prelekcji, wymienić technologiczne poglądy i doświadczenia z innymi uczestnikami eventu. MeetUpy rozrosły się i dziś spotykamy się też we Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku. Każde miasto ma swoich prelegentów i słuchaczy, swój klimat i potencjał! 🙂