Eventy

08.04
2021

SysOps/DevOps MeetUp Online #31

Wszystkich zainteresowanych tematyką SysOps/DevOps mamy przyjemność zaprosić na trzydziesty pierwszy MeetUp Online!

 • 16:55 Czekamy na Was na kanale YouTube: SysOps/DevOps Polska
 • 17:00 Prelekcja #1: “Zróbmy sobie chmurę, czyli jak zbudować środowisko dev/edu, a potem za jego pomocą zrozumieć działanie OKD/OpenShift/Kubernetes” - Piotr Baranowski

  Piotr pokaże jak samodzielnie uruchomić środowisko do nauki, bądź testów na bazie OpenShift 4.7 i jak z niego korzystać. Dowiemy się z jakich elementów zbudowany jest OpenShift oraz jaka jest jego relacja z projektem OKD i Kubernetesem. Całość Piotr podsumuje tworząc na żywo prostą aplikację, której źródłem będzie repozytorium z Gita.

  Piotr Baranowski - CTO/VP/Chief Instructor w OSEC. Ambasador wolnego i otwartego oprogramowania, admin, hacker, psuj i mądrala. Poweruser Linuksa, *BSD, wszelakiej maści archaicznych UNIXów. W wolnym czasie żeglarz, kierowca rajdowy i kociarz.

 • 18:00 OPEN MIKE

  Temat prezentacji oraz nazwisko prelegenta poznacie w trakcie eventu - zapraszamy 🙂

 • 18:05 Prelekcja #2: “The future of instrumentation - OpenTelemetry” - Andrii Kaluhin (ENG)

  Obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań i narzędzi w zakresie instrumentacji. Prometheus, ELK, Jaeger, to tylko kilka z nich. Większość rozpoczęła się jako oddzielne projekty z własnymi protokołami. Tworzone osobno, za każdym razem z inna wizją, zwykle są ze sobą niekompatybilne. Aby wypełnić tę lukę, programiści tworzą narzędzia i sposoby integracji point-to-point. A gdybyśmy cofnęli się się o krok i zaprojektowali niezależną od dostawcy specyfikację rejestrowania, pomiarów i śledzenia? Okaże się, że każde narzędzie zgodne z tą specyfikacją będzie kompatybilne ze wszystkimi innymi. Poznaj OpenTelemetry - które ma szansę zostać takim rozwiązaniem uniwersalnym. Andrii Kaluhin omówi wysokopoziomowe koncepcje OpenTelemetry, wymagane komponenty, wsparcie dostawców i to, jak z nich korzystać w praktyce.

  Andrii Kaluhin - pracuje jako Chief Solution Architect w GlobalLogic Ukraine. Ma ponad 10 lat doświadczenia w tworzeniu oprogramowania i architektury. Tworzy też wysoko skalowalne i dostępne w chmurze aplikacje. Jego główną pasją jest distributed consensus i gwarancje zachowania spójności, ale świetnie też zna inne obszary, od automatyzacji infrastruktury po monitorowanie wydajności.

  ENG ”The future of instrumentation - OpenTelemetry” - Andrii Kaluhin

  There are many instrumentation solutions and tools available today. Prometheus, ELK, Jaeger to name a few. Most of them have started as separate projects having their own protocols and behaviors. Having different visions and implementations they are usually incompatible with each other. To fill in the gap developers have created tons of tools and point-to-point integrations. But what if we take a step back and design a vendor-agnostic specification for logging, metrics and tracing? Then every tool that follows this specification will be compatible with all others. The future is here - meet OpenTelemetry. Andrii Kaluhin will discuss the high level concepts of OpenTelemetry, required components, vendor support, and how to use it in practice.

  Andrii Kaluhin - Chief Solution Architect in GlobalLogic Ukraine. He has more than 10 years of software development and architecture experience building highly scalable and available applications in the Cloud. His main passion is distributed consensus and consistency guarantees, but he also has a deep understanding of all areas from infrastructure automation to performance monitoring.

Sponsorami wydarzenia są:

Do wydarzenia można dołączyć pod linkiem:

sysopsdevops o-nas background

O NAS

Paweł Ufnalewski i Mariusz Dalewski od zawsze żyli w pracy i po pracy światem IT. W 2015 roku założyli grupę na facebooku SysOps/DevOps Polska, która szybko zaczęła się rozrastać i dziś ma ponad 13000 użytkowników, a ich liczba stale rośnie! Rozmowy online nie wystarczyły. Zaczęli organizować w Warszawie cykliczne spotkania dla osób zainteresowanych tematyką SysOps i DevOps.

Dzięki temu możemy spotkać się poza siecią, posłuchać prelekcji, wymienić technologiczne poglądy i doświadczenia z innymi uczestnikami eventu. MeetUpy rozrosły się i dziś spotykamy się też we Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku. Każde miasto ma swoich prelegentów i słuchaczy, swój klimat i potencjał! 🙂

Summary
Event
SysOps/DevOps MeetUp Online #31
Location
online, online,
Starting on
8 Kwiecień 2021
Ending on
8 Kwiecień 2021
Description
Poznaj działanie OKD/OpenShift/Kubernetes i OpenTelemetry w ciągu 2 godzin.
Offer Price