Eventy

06.08
2020

SysOps/DevOps Online MeetUp #15

Wszystkich zainteresowanych tematyką SysOps/DevOps mamy przyjemność zaprosić na piętnasty MeetUp Online!

 • 14:55 Czekamy na Was na kanale YouTube: SysOps/DevOps Polska
 • 15:00 Prelekcja #1: „Blockchain 101 - co to jest rejestr rozproszony i do czego można go wykorzystać?” - Aleksander Jabłoński i Łukasz Kirylak

  Hasło blockchain stało się ostatnio bardzo popularne. Większości z nas kojarzy się z cyfrową walutą, czyli Bitcoin'em. Jednak to rozwiązanie nie ogranicza się tylko do tego przeznaczenia. Ta technologia ma bardzo szerokie zastosowanie, o którym Aleksander Jabłoński i Łukasz Kirylak opowiedzą w trakcie pierwszej prelekcji. Dowiecie się również czym charakteryzuje się blockchain, z czego jest „zbudowany” oraz dlaczego jest bezpieczny.

  Aleksander Jabłoński i Łukasz Kirylak - DevOpsi w firmie Indevops, wdrażają rozwiązania VMware do monitorowania i automatyzacji infrastruktury informatycznej. Razem mają już ponad 10 lat doświadczenia w IT. Ich pasją jest nauka nowych technologii oraz zgodnie z kulturą DevOps - dzielenie się zdobytą wiedzą z innymi. Prywatnie studiują dziennie informatykę na Wojskowej Akademii Technicznej, gdzie realizują indywidualny tok studiów w kierunku blockchain oraz IoT.

 • 15:00 Prelekcja #2: „SRE - omówienie tematu Site Reliability Engineering” - Maciej Jarosz

  SRE, czyli Site Reliability Engineering, to podejście do rozwiązywania problemów operacyjnych oraz związanych z infrastrukturą. Swój początek wzięło w Google i od tamtej pory jest przez Google promowane. Głównym celem podejścia SRE jest wytworzenie niezawodnych i wysoce skalowalnych systemów oprogramowania. Podczas prelekcji Maciej Jarosz opowie o kilku aspektach podejścia SRE, takich jak pryncypia i praktyki SRE: koncepcje „Service Level Objective” oraz „Error budget” czy pojęcie „Toil”, czyli powtarzalnej pracy manualnej oraz dążenie do redukcji tego rodzaju pracy. Dowiemy się również czym jest „Monitoring”, „Observability” i „Service Level Indicators” oraz koncepcja „Anti Fragility”. Maciej opowie również o modelach adaptacji podejścia SRE w organizacji.

  Maciej Jarosz - w dużym skrócie zajmował się ITIL'em od strony gwarancji i utrzymania systemów państwowych, takich jak SRP, CEPIK, EPUAP. Pracował jako Scrum Master, a obecnie jest trenerem, Ambasadorem DevOps Institute oraz próbuje swoich sił w start-upowej grze.

Sponsorami wydarzenia są:

Do wydarzenia można dołączyć pod linkiem:

sysopsdevops o-nas background

O NAS

Paweł Ufnalewski i Mariusz Dalewski od zawsze żyli w pracy i po pracy światem IT. W 2015 roku założyli grupę na facebooku SysOps/DevOps Polska, która szybko zaczęła się rozrastać i dziś ma ponad 13000 użytkowników, a ich liczba stale rośnie! Rozmowy online nie wystarczyły. Zaczęli organizować w Warszawie cykliczne spotkania dla osób zainteresowanych tematyką SysOps i DevOps.

Dzięki temu możemy spotkać się poza siecią, posłuchać prelekcji, wymienić technologiczne poglądy i doświadczenia z innymi uczestnikami eventu. MeetUpy rozrosły się i dziś spotykamy się też we Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku. Każde miasto ma swoich prelegentów i słuchaczy, swój klimat i potencjał! 🙂