Eventy

20.08
2020

SysOps/DevOps Online MeetUp #16

Wszystkich zainteresowanych tematyką SysOps/DevOps mamy przyjemność zaprosić na szesnasty MeetUp Online!

 • 14:55 Czekamy na Was na kanale YouTube: SysOps/DevOps Polska
 • 15:00 Prelekcja #1: „5 Levels of High Availability: from Multi-instance to Hybrid Cloud” - Rafał Leszko

  Czy samo uruchomienie wielu instancji aplikacji na wielu komputerach oznacza, że może ona zostać uznana za highly available? Teoretycznie tak, ale termin HA to coś więcej. Za przykład weźmy instalację środowiska Kubernetes. Jeśli zainstalujesz ją na AWS, to jest ona uważana za HA tylko, jeśli master nodes znajdują się w różnych strefach availability zone, a nie tylko na różnych maszynach. Zresztą, ten temat jest jeszcze dużo, dużo szerszy. W trakcie prelekcji Rafał Leszko przedstawi 5 poziomów high availability: Multi instance, Multi zone, Multi region, Multi cloud i Hybrid cloud. Omówi rzeczywiste scenariusze, których jego zespół doświadczył podczas projektowania Hazelcast i przedstawi przykłady powiązanych funkcjonalności, których można potrzebować: in-memory partition backups, zone aware partition groups, WAN replication.

  Rafał Leszko - Cloud Software Engineer w Hazelcast, autor książki „Continuous Delivery with Docker and Jenkins”, trener i prelegent konferencyjny. Specjalizuje się w programowaniu w języku Java, środowiskach chmurowych i Continuous Delivery. Były pracownik wielu firm i organizacji naukowych: Google, CERN, AGH i innych. Więcej na: rafalleszko.com.

 • 16:00 Prelekcja #2: „Kubernetes native CI” - Jakub Czapliński

  Elastyczność Kubernetesa w połączeniu z łatwym skalowaniem aplikacji uruchamianych wewnątrz klastrów sprawia, że jest on dobrą platformą bazową do aplikacji CI. Dostępne na rynku rozwiązania, choć łączy je wykorzystanie Kubernetesa, są jednocześnie odmienne w obsłudze, konfiguracji i podejściu do tworzenia i uruchamiania pipeline'ów. Podczas prezentacji Jakub Czapliński opowie o kilku z nich, porównując ich funkcje i sposób działania.

  Jakub Czapliński - CEO w Icetek, twórca IceCI. Ponad dekadę temu zaczynał swoją karierę jako administrator, potem programował w kilku różnych językach, aż znalazł swoją niszę w Pythonie i Go. Na co dzień zajmuje się aplikacjami cloud native uruchamianymi w Kubernetesie. Po godzinach etatowy geek, fan lego i muzyki elektronicznej.

Sponsorami wydarzenia są:

Do wydarzenia można dołączyć pod linkiem:

sysopsdevops o-nas background

O NAS

Paweł Ufnalewski i Mariusz Dalewski od zawsze żyli w pracy i po pracy światem IT. W 2015 roku założyli grupę na facebooku SysOps/DevOps Polska, która szybko zaczęła się rozrastać i dziś ma ponad 13000 użytkowników, a ich liczba stale rośnie! Rozmowy online nie wystarczyły. Zaczęli organizować w Warszawie cykliczne spotkania dla osób zainteresowanych tematyką SysOps i DevOps.

Dzięki temu możemy spotkać się poza siecią, posłuchać prelekcji, wymienić technologiczne poglądy i doświadczenia z innymi uczestnikami eventu. MeetUpy rozrosły się i dziś spotykamy się też we Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku. Każde miasto ma swoich prelegentów i słuchaczy, swój klimat i potencjał! 🙂