Eventy

23.04
2020

SysOps/DevOps Online MeetUp #5

Wszystkich zainteresowanych tematyką SysOps/DevOps mamy przyjemność zaprosić na piąty MeetUp online!

 • 14:55 Czekamy na kanale YouTube: SysOps/DevOps Polska
 • 15:00 Prelekcja #1: “Monitoring kontenerów - spojrzenie bezpiecznika`` - Mateusz Nalewajski

  W erze kontenerów, klasyczne narzędzia audytowe takie, jak auditd przestają działać dobrze, a powiązanie adresu IP z konkretną usługą stanowi nie lada wyzwanie. Jak monitorować zdarzenia systemu operacyjnego oraz ruch sieciowy z kontenerów i orkiestratora? W trakcie prezentacji, Mateusz przekaże wiedzę o mechanizmach bezpieczeństwa, na bazie których działają kontenery w Linuxie oraz sprawdzi, co i jak możemy monitorować. Będziemy bazować na przykładzie klastra Kubernetes ze stosem sieciowym Calico w wariancie on-premise, wykorzystując takie narzędzia jak zeek, falco czy wspomniane już auditd.

  Mateusz Nalewajski - 3 lata w konsultingu i prawie 4 lata pracy w banku dały mu szerokie spojrzenie na tematykę bezpieczeństwa IT. Oprócz zainteresowań związanych z bezpieczeństwem, pasjonat Linuxa, programowania oraz szeroko pojętej automatyzacji. Obecnie, jako pracownik Departamentu Bezpieczeństwa Elektronicznego Alior Banku, odpowiada za obszar rozwoju architektury oraz mechanizmów bezpieczeństwa IT obecnych i nowych systemów banku.

 • 16:00 Prelekcja#2: “Ansible w Microsoft Azure” - Adam Łoszyn

  Microsoft Azure to jedna z najszybciej rozwijających się usług chmurowych na rynku, ciesząca się drugim miejscem popularności, zaraz po AWS. Adam Łoszyn przedstawi proces provisionowania infrastruktury, jak i deployowania prostej aplikacji na AKS czy VMkach przy pomocy wyłącznie Ansible'a. Oprócz tego zaprezentuje ograniczenia tego podejścia oraz typowe problemy, jakie można przy tym napotkać.

  Adam Łoszyn jest konsultantem DevOps w Insurwave. Obecnie pracuje nad utrzymaniem platformy służącej do zawierania ubezpieczeń na statki przy pomocy technologii Blockchain. Doświadczony w chmurze AWS i Azure. Zaczynał jako developer Javy, przewinął się przez Pythona, następnie skończył jako devops.

Sponsorami wydarzenia są:

Do wydarzenia można dołączyć pod linkiem:

sysopsdevops o-nas background

O NAS

Paweł Ufnalewski i Mariusz Dalewski od zawsze żyli w pracy i po pracy światem IT. W 2015 roku założyli grupę na facebooku SysOps/DevOps Polska, która szybko zaczęła się rozrastać i dziś ma ponad 13000 użytkowników, a ich liczba stale rośnie! Rozmowy online nie wystarczyły. Zaczęli organizować w Warszawie cykliczne spotkania dla osób zainteresowanych tematyką SysOps i DevOps.

Dzięki temu możemy spotkać się poza siecią, posłuchać prelekcji, wymienić technologiczne poglądy i doświadczenia z innymi uczestnikami eventu. MeetUpy rozrosły się i dziś spotykamy się też we Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku. Każde miasto ma swoich prelegentów i słuchaczy, swój klimat i potencjał! 🙂