Eventy

27.08
2020

SysOps/DevOps Online MeetUp – Lightning Talk

Zapraszamy na Lightning Talk!

 • 14:55 Czekamy na Was na kanale YouTube: SysOps/DevOps Polska
 • 15:00 „Graph od MS oraz powershella” - Jakub Piesik

  Słów kilka o tym, dlaczego warto użyć Microsoft Grapha do robienia dokumentacji naszego środowiska za pomocą Powershella.

 • 15:10 „Sztuczna Inteligencja vs Deweloperzy” - Tomasz Stachlewski

  Zazwyczaj, gdy myślimy i słuchamy o sztucznej inteligencji, dotyka ona obszarów biznesowych, nowych funkcjonalności aplikacji, czy szybszej analizy danych. Jednak czy AI może być wykorzystane również przez deweloperów? Dla ich własnych korzyści? Weryfikacji jakości ich własnego kodu? Okazuje się, że tak. W trakcie 10 minutowej sesji Tomasz Stachlewski przyjrzy się usłudze AWS CodeGuru, – czyli narzędziu, którey wykorzystując sztuczną inteligencję analizuje i dostarcza informacje zwrotne o jakości kodu pisanego przez deweloperów.

 • 15:20 „MKDocs + Azure DevOps - alternatywa dla Confluence” - Mateusz Czerniawski

  Szukasz przepisu na dokumentacje twojego kodu czy procesów? Jira, Confluence czy OneNote są zbyt ciężkostrawne? Mateusz Czerniawski ma dla Ciebie nowy przepis: Markdown, commit, push. Do szczypty automatyki dodać MKDocs, zamieszać, przelać do prostego serwera www, usiąść wygodnie i cieszyć się dokumentacją.

 • 15:30 „Lepszy niż SSH - szybkie demo AWS SSM Session Manager” - Łukasz Tomaszkiewicz

  SSH nie zawsze jest najlepszym lub najwygodniejszym rozwiązaniem - AWS SSM Session Manager ułatwi Twoją pracę i podniesie poziom bezpieczeństwa Twojej infrastruktury.

 • 15:40 „Hashicorp Vault - automatyczne rozpieczętowanie (Automatic unseal). Vault TLS.” - Jakub Muszyński

  Kuba omówi możliwości automatycznego startu węzłów klastra na potrzeby środowisk wysokodostępnych. Oprócz tego nawiąże do kwestii certyfikatów TLS w klastrze.

 • 15:50 “Azure Application Gateway, Azure Front Door, Azure Traffic Manager - podstawowe różnice i zastosowania” - Marek Grabarz

  Stworzyłeś rozwiązanie webowe i chcesz je wystawić w bezpieczny sposób do Internetu? A może masz wiele replik swojego rozwiązania i zastanawiasz się nad strategiami podziału ruchu? W kilka minut poznasz trzy usługi (Front Door, Application Gateway, Traffic Manager) w Microsoft Azure, które rozwiązują powyższe zagadnienia. Marek Grabarz omówi ich cechy, zastosowania i podstawowe różnice.

 • 16:00 “Automated Tests as pipeline Data Feed” - Tomasz Konieczny

  Testy automatyczne E2E umożliwiają szybkie potwierdzenie, że najistotniejsze funkcjonalności aplikacji działają poprawnie. Nie wyklucza to jednak ich przydatności w testach niefunkcjonalnych. Podczas prezentacji Tomasz Konieczny pokaże, jak testy E2E mogą zostać wykorzystane jako Data Feed dla testów wydajnościowych czy automatycznych skanerów bezpieczeństwa, takich jak OWASP ZAP.

 • 16:10 „Proste triki, które poprawią jakość Twojego IaC” - Kamil Więcek

  Kamil Więcek poprowadzi krótką prelekcję o quality checkach, które warto zaimplementować pracując z infrastrukturą jako kod. Odpowie również na pytanie, jak feedback loop pomoże nam w całym tym procesie.

 • 16:20 „CI/CD pipeline on AWS for Python” - Ruslan Korniichuk

  Szukacie nowoczesnego i łatwego w użyciu narzędzia dla CI/CD pipeline'u? Ta krótka prelekcja jest dla Was! Poprowadzi ją Ruslan Korniichuk i opowie o poprawie jakości, szybkości oraz skalowalności tworzenia oprogramowania w języku Python. Sprawdzimy m.in. usługi CodeStar, CodePipeline, CodeCommit oraz CodeBuild. Dobra dawka praktycznej wiedzy ze świata Pythona i AWS-a gwarantowana.

 • 16:30 „Jak zbudować w ZABBIXie logowanie po SAML z Azurem i co nowego w wersji 5.0” - Paweł Jarosz

  Paweł przedstawi na żywo konfigurację po SAML do Azure i pokaże co nowego słychać w ZABBIXIE 5.0.

 • 16:40 „OpenVPN - naprawdę szybki setup” - Maciej Kupiec

  W ciągu 10 minut, nie mając kompletnie pojęcia jak zainstalować i skonfigurować OpenVPN, stworzysz działający klient-serwer, który spokojnie będziesz mógł wdrożyć np. w domu albo w małej firmie.

 • 16:50 „Przemiana białka w kod - błyskawiczny wstęp do operatorów w Kubernetesie” - Wojtek Urbański

  Nie oszukujmy się: zrozumieć Kubernetesa nie jest łatwo. Szczególnie, gdy popularne ostatnio operatory wydają się być czarną magią. Nie oznacza to, że nie warto próbować. Wojtek Urbański postara się błyskawicznie wyjaśnić, jak przemienić pracę białkowego Opa w kawałek kodu (bez obaw, tylko te nudne elementy!).

 • 17:00 „Blokowanie niebezpiecznych stron przez wykorzystanie listy ostrzeżeń CERT Polska” - Piotr Białczak

  Ze względu na rosnącą aktywność przestępców użytkownicy Internetu są coraz częściej narażeni na ataki próbujące wyłudzić ich dane lub pieniądze. CERT Polska publikuje listę ostrzeżeń dotyczących stron wykorzystywanych do takich ataków, dzięki czemu przynajmniej przed ich częścią można się uchronić. W czasie prezentacji Piotrek opowie jak ta lista wygląda i jak można ją wykorzystać do zabezpieczenia swojej sieci.

 • 17:10 „Jak jedna funkcja API może zdradzić atakującemu hasła logujących się użytkowników” - Grzegorz Tworek

Sponsorami wydarzenia są:

Do wydarzenia można dołączyć pod linkiem:

sysopsdevops o-nas background

O NAS

Paweł Ufnalewski i Mariusz Dalewski od zawsze żyli w pracy i po pracy światem IT. W 2015 roku założyli grupę na facebooku SysOps/DevOps Polska, która szybko zaczęła się rozrastać i dziś ma ponad 13000 użytkowników, a ich liczba stale rośnie! Rozmowy online nie wystarczyły. Zaczęli organizować w Warszawie cykliczne spotkania dla osób zainteresowanych tematyką SysOps i DevOps.

Dzięki temu możemy spotkać się poza siecią, posłuchać prelekcji, wymienić technologiczne poglądy i doświadczenia z innymi uczestnikami eventu. MeetUpy rozrosły się i dziś spotykamy się też we Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku. Każde miasto ma swoich prelegentów i słuchaczy, swój klimat i potencjał! 🙂