Aktualności

23.06.2021

Zarobki na stanowiskach SysOps i DevOps

Specjaliści SysOps i DevOps muszą cechować się zarówno solidną wiedzą techniczną, jak i odpowiednimi kompetencjami miękkimi – obie dziedziny zdecydowanie należą do jednych z najbardziej pojemnych obszarów IT. Za rozległymi kompetencjami i wiedzą powinny stać wysokie zarobki. Czy tak jest w praktyce? Sprawdźcie, jak kształtuje się rynek wynagrodzeń. Zachęcamy do lektury.

Ile może zarobić SysOps i DevOps

Nie jest dużym zaskoczeniem, że podobnie jak w innych branżach, również tutaj rozpiętość, jeśli chodzi o zarobki, jest naprawdę bardzo duża. W znacznym stopniu zależy to nie tylko od samego profilu i umiejętności kandydata, ale również od wielkości firmy prowadzącej rekrutację. Na stanowisku juniora, SysOps i DevOps mogą zarabiać od 5 000 PLN netto miesięcznie na umowie B2B  do nawet 18 000 PLN netto.

Bardziej doświadczeni pracownicy mogą oczywiście liczyć na więcej. Istnieją oferty pracy dla mida zaczynające się od 24 000 – 25 000 PLN netto na umowie B2B i sięgające kwot rzędu 19 000 – 29 000 PLN netto, B2B.

Na jakie zarobki może zatem liczyć senior? Znaleźliśmy kilka ofert dla seniora SysOps. Jedna znana polska firma oferuje zarówno możliwość pracy zdalnej, jak i na miejscu w Krakowie, przy zarobkach rzędu 10000-17000 PLN na umowie B2B lub 8000-14000 PLN brutto przy umowie o pracę. Inne ogłoszenie dla seniora SysOps z Linuxem proponuje pracę w Warszawie lub zdalnie przy zarobkach sięgających 19000 PLN na umowie B2B. Oferty dla seniorów DevOps są odczuwalnie wyższe. Zarówno przy pracy zdalnej, jak i stacjonarnie nietrudno znaleźć oferty, przy których wynagrodzenie zaczyna się od 20000 PLN netto przy B2B, niekiedy przekraczając nawet pułap 30000 PLN.

Najnowsze infromacje o zarobkach znajdziesz w Raporcie Społeczności SysOps i DevOps w Polsce 2023

Lepiej na miejscu czy na odległość?

Branża IT coraz chętniej zatrudnia pracowników w formie zdalnej i lokalizacja często nie jest tu kluczowym czynnikiem, zwłaszcza w dobie pandemii. Sam proces rekrutacji też coraz częściej przeprowadzany jest zdalnie. To, czy pracujemy na odległość, czy w biurze, nie wydaje się mieć większego znaczenia, jeśli chodzi o zarobki. Wiele ofert pracy zdalnej podaje podobny zakres wynagrodzenia, np. mid DevOps Cloud Engineer pracujący w Warszawie może liczyć na wynagrodzenie sięgające 23 000 PLN netto, B2B. Podobnych propozycji można doszukać się również w Krakowie. Należy jednak mieć na uwadze, że są to jedne z najwyższych ofert, zdecydowana większość ogłoszeń dla mida, które można znaleźć w sieci, nie przekracza granicy 20 000 PLN netto miesięcznie przy umowach B2B, bez względu na to czy mówimy o pracy zdalnej, czy na miejscu.

Gdzie płacą najlepiej?

Jeśli chodzi o pracę stacjonarną, na wszystkich poziomach zaawansowania największa liczba ofert i najwyższe zarobki dotyczą dużych miast, w szczególności wyróżnia się tutaj Warszawa. Atrakcyjne oferty można też znaleźć w Krakowie, Katowicach, Wrocławiu i Gdańsku. Co ciekawe, wbrew pozorom po atrakcyjne stawki nie trzeba udawać się za granicę. Dla przykładu – oferta dla mida DevOps z lokalizacją w Wiedniu przy zarobkach nie przekraczających 20 000 PLN miesięcznie na umowie o pracę. Na podobnym stanowisku w Cambridge (UK) jedna firma oferuje wynagrodzenie rzędu 4 500 GBP netto miesięcznie (obecnie około 24 000 PLN). Kwoty te są osiągalne przy atrakcyjniejszych ofertach pracy zdalnej, jak i stacjonarnej w Polsce.

Warto zaznaczyć również, że niektórzy pracodawcy umożliwiają pracę zdalną jedynie na czas trwania pandemii. Taki warunek znaleźliśmy w kilku ofertach. Po kryzysie oczekuje się od pracownika powrotu do pracy stacjonarnej.

Podsumowanie

Szeroki wachlarz umiejętności specjalistów SysOps i Devops przekłada się na atrakcyjne wynagrodzenie. Ci drudzy mogą jednak często liczyć na nieco wyższe zarobki. Wydaje się również, że obecna liczba ofert na rynku dla DevOpsów jest większa. Specjaliści często mają możliwość pracy zdalnej, a w poszukiwaniu atrakcyjnych ofert nie trzeba rozglądać się za pracą za granicą.

Pobierz raport