Aktualności

12.06.2023

3 rzeczy, których nie wiedziałeś o SysOpsach i DevOpsach

Kliknij w artykuł i odkryj nowe fakty o specjalistach branży IT!

3-fakty-o-opsach

DevOps i SysOps to dwie – niezwykle ważne – role w dzisiejszych zespołach informatycznych. Obie zajmują się zarządzaniem i utrzymaniem infrastruktury IT, ale mają różne obszary odpowiedzialności. Poniżej przedstawiamy Ci trzy interesujące fakty na temat Opsów, które mogą Cię zaskoczyć.

1. Czy każdy Ops pracuje w chmurze?

Najpopularniejszymi chmurami wykorzystywanymi przez Opsów są: Azure, AWS oraz GCP. Wiedziałeś jednak, że aż 25% z nich w ogóle nie pracuje w chmurze? Częściowo jest to spowodowane tym, że wiele organizacji nie korzysta z rozwiązań cloudowych, lecz powodów zapewne jest więcej…

2. Gdzie szukają wiedzy?

Tradycyjne metody zdobywania wiedzy, takie jak książki czy szkolenia, wciąż mają rzeszę fanów, jednak nowe media stały się niewątpliwie ważnymi i często wykorzystywanymi narzędziami edukacyjnymi. Aktualnie głównymi źródłami wiedzy Opsów są: YouTube, fora, blogi i strony internetowe. Dzięki różnorodności treści dostępnych w sieci, specjaliści mogą pozyskać wiedzę praktycznie w każdym interesującym obszarze.

Aktywnie wspieramy Opsów w pozyskiwaniu wiedzy, dlatego na naszych kanałach YouTube regularnie pojawiają się nowe prelekcje! Wysłuchaj filmów na kanale SO/DO oraz SecOps.

3. Na co poświęcają czas w pracy?

Z pewnością jesteś w stanie wymienić podstawowe zadania Opsa w firmie, jednak czy zastanawiałeś się, które z nich zajmują mu najwięcej czasu? Okazuje się, że 4 najbardziej angażujące czasowo zadania to: 

  • konfiguracja systemów i oprogramowania, 
  • programowanie/skryptowanie, 
  • spotkania zespołu 
  • oraz tworzenie IaC/CM. 

Jeżeli chcesz poznać więcej faktów o Opsach, pobierz Raport Społeczności SysOps i DevOps w Polsce 2023, dzięki któremu jeszcze lepiej poznasz tych specjalistów!

Nie czekaj, kliknij: https://raport.sysopspolska.pl/

Pobierz raport