Aktualności

14.07.2021

Czy moja firma potrzebuje DevOpsa?

Nazwa DevOps coraz częściej pojawia się na portalach branżowych i w ogłoszeniach o pracę. Rosnąca popularność tego terminu, używanego jednocześnie do określenia modelu pracy jak i stanowiska, nasuwa pytanie czy specjalista DevOps jest osobą niezbędną w każdej nowoczesnej firmie IT. Jak się okazuje, odpowiedź będzie zależeć od kilku czynników.

Zalety DevOps i korzyści dla biznesu

Fundamentem filozofii DevOps jest współpraca wszystkich członków zespołu, zniesienie barier pomiędzy działami, wymiana doświadczenia, mentoring i tworzenie otwartej atmosfery przekładające się na większe poczucie przynależności do zespołu i projektu. Praca w oparciu o to podejście wykorzystuje model CI/CD, czyli ciągłą integrację i ciągłe dostarczanie, co umożliwia szybsze tworzenie aplikacji i zwiększa wydajność pracy przy jednoczesnym skróceniu całego procesu. Dzięki temu zespół może podjąć się większej ilości projektów i przyjmować krótsze terminy. Silniejsza współpraca wszystkich członków zespołu i monitoring DevOpsa zwiększają jakość dostarczanego oprogramowania przekładając się na większą satysfakcję klientów, ta natomiast wzbudza lojalność, zwiększa retencję, odpowiada za wyższą sprzedaż i ROI. Efektem stosowania CI/CD jest również szybka identyfikacja i naprawa błędów oraz krótsze odstępy między kolejnymi aktualizacjami i poprawkami. Wydajniejsza praca oznacza też większą efektywność na rynku, w szczególności w porównaniu do konkurencyjnych firm, które jeszcze nie sięgnęły po korzyści, jakie zapewnia DevOps. Ponadto, skrócony czas trwania projektów oznacza, że zespół szybciej może reagować na trendy i zmiany rynkowe, sięgając po najbardziej obiecujące projekty i rozwiązania.

Kiedy DevOps może nie być najlepszym rozwiązaniem

Mimo wielu zalet, okazuje się jednak, że nie każde środowisko optymalnie wykorzysta ten potencjał. Zespołowi może nie spodobać się współdzielenie pewnych kompetencji, nowe zadania, lub ich większa ilość. Ponadto, niektóre firmy, zwłaszcza te większe, wraz z wprowadzeniem DevOps mogą dopatrywać się okazji by zredukować ilość pracowników, aby zmniejszyć koszty, co prawdopodobnie przełoży się na spadek morale zespołu i mniejszy komfort pracy. Niekiedy zamiast zatrudnić specjalistę z odpowiednią wiedzą, zespoły decydują się przeszkolić kogoś od siebie. Problem w tym, że DevOps łączy wiele dyscyplin i nauka samych podstaw wymaga sporo czasu. Co więcej, sam zespół również może potrzebować tygodni lub miesięcy, by przestawić się na nowy tryb. W takim wypadku lepszym i tańszym rozwiązaniem może okazać się outsourcing kompetencji DevOpsa połączony ze szkoleniem. Rynek pokazuje, że wiele osób postrzega DevOps jedynie jako nowy, spopularyzowany termin na coś, co istnieje już od dawna. W rzeczywistości w takich sytuacjach często okazuje się, że rekruterzy nie wiedzą czego szukają, zaś zatrudnionym osobom brakuje wielu kompetencji. Wdrożenie DevOps w połączeniu z innymi znaczącymi zmianami w procesach firmy może przybrać formę podwójnej rewolucji, nad którą trudno zapanować, a której efekt będzie daleki od zamierzonego. W takim wypadku najlepiej wstrzymać się z wprowadzaniem nowego modelu pracy aż sytuacja się ustabilizuje. Działania DevOpsowe są bardzo silnie powiązane z fundamentalnymi procesami firmy i już samo wdrożenie DevOpsów okazuje się często dużą i trudną zmianą na każdym szczeblu organizacji.

Podsumowanie

Każdy biznes jest inny i aby maksymalnie wykorzystać potencjał DevOps, firmy powinny najpierw przeprowadzić wnikliwą analizę. Ponadto, DevOpsowi trzeba zapewnić przestrzeń do ciągłej nauki, jako że rynek zmienia się bardzo szybko, obfitując w nowe rozwiązania, których przyswojenie i wdrożenie wymaga czasu. Warto również zaznaczyć, że filozofię DevOps i techniki zwinne nietrudno jest przystosować do segmentów innych niż IT, a ich wprowadzenie przekłada się na liczne korzyści. Coraz więcej firm odchodzi od dawnych praktyk, podczas gdy DevOps staje się standardem, który już teraz rozgałęzia się na liczne podkategorie (SecOps, NetOps, DevSecOps, etc.). Zachęcamy do zapoznania się z programami szkoleń dla tego wszechstronnego stanowiska.

Pobierz raport