Aktualności

08.02.2024

Na czym polega model BizDevOps

Zastanawiasz się, jak w efektywny sposób połączyć biznes z IT? Odpowiedzią jest BizDevOps, czyli specjalnie opracowana organizacja procesów tworzenia oprogramowania, w której programiści ściśle współpracują z zespołem odpowiedzialnym za sprawy biznesowe. Sprawdźmy więc, jak dokładnie działa BizDevOps i dlaczego coraz więcej firm decyduje się na jego wdrożenie!

Czym jest BizDevOps?

Na początku wyjaśnijmy sobie dokładnie, czym jest BizDevOps. W tym przypadku chodzi po prostu o rozwinięcie znanej już metodyki DevOps o bezpośrednią współpracę z działem biznesowym. Duży nacisk kładzie się na ciągłą komunikację i współpracę, a wszystko to w celu lepszego dostosowania produktów IT do potrzeb biznesowych i oczekiwań klientów. Dzięki temu udaje się szybciej wdrażać niezbędne rozwiązania. Warto podkreślić, że w tym przypadku wykorzystuje się tak zwane metodyki zwinne, w których priorytetem jest elastyczne podejście do biznesu.

Szukasz pracy jako deweloper IT? Sprawdź najnowsze ogłoszenia wpisując w wyszukiwarkę DevOps praca.

Model BizDevOps – od czego zacząć wdrażanie?

Zastanawiasz się, od czego zacząć wdrożenie modelu BizDevOps w firmie? Przede wszystkim warto przejść na zarządzanie zgodnie z założeniami Agile (Chociaż warto wiedzieć, że nie jest to jedyny framework, który można zastosować. Zdarzają się też sytuacje, gdy inne metodologie jak na przykład Lean, Kanban lub nawet Scrum mogą być wykorzystywane w różnych aspektach BizDevOps. Oczywiście wszystko to w zależności od specyfiki projektu.). Z jakiego powodu? Otóż ważnym założeniem tego modelu jest jest iteracyjne podejście do danego projektu. Oznacza to reagowanie na zmiany, aby na bieżąco wprowadzać poprawki. Nieco mniej istotne jest przestrzeganie ustalonego wcześniej planu – jest po prostu elastyczny.

Ponadto należy też pamiętać, że w BizDevOps priorytetem jest ścisła współpraca zespołów deweloperskich z pionem biznesowym. Wdrażanie tego modelu trzeba zatem zacząć od stworzenia obu teamom odpowiednich warunków do współdziałania.

Ważne jest również zatrudnienie konkretnych specjalistów z obszaru DevOps, w tym DevOps Engineera. Osoba na tym stanowisku będzie pełnić kluczową funkcję w teamie IT. Warto też przy tym mieć świadomość, na czym polega praca DevOps Engineer. Przede wszystkim jest on odpowiedzialny za wdrożenie metodyki DevOps w danej firmie. Ponadto bierze przez cały czas udział w powstawaniu produktu. Zajmuje się także doskonaleniem procesów deweloperskich, mając na celu zwiększenie efektywności pracy.

Na czym polega BizDevOps?

Po wdrożeniu metodyki agile można podejmować kolejne kroki. Przede wszystkim w BizDevOps ważne jest, aby team deweloperów oraz zespół biznesowy razem pracowały nad produktem, co wiąże się z koniecznością zastosowania nowych narzędzi. Szczególnie poleca się model chmurowy, na przykład PaaS, chociaż wiadomo wszystko należy dopasować pod własne wymagania. Można także wykorzystywać chmurę publiczną bądź zdecydować się na wariant współużytkowy. Istotne jest również, aby zespoły pracowały wspólnie od pierwszej fazy danego zlecenia. Programiści powinni zatem uczestniczyć w rozmowach dotyczących sfery biznesowej, a team odpowiedzialny za kwestie biznesowe brać udział w decyzjach o wyborze konkretnego frameworku do projektu.

Współpraca pionu IT z działem biznesowym

Dopiero po wdrożeniu metodyki zwinnej oraz utworzeniu zespołów DevOps można przystąpić do połączenia pionu IT z teamem biznesowym. Zmiany muszą nastąpić nie tylko na szczeblu organizacyjnym, ale także w kulturze pracy. Współpraca specjalistów IT z osobami odpowiedzialnymi za decyzje biznesowe będzie bowiem wiązała się chociażby z potrzebą rozwinięcia umiejętności komunikacyjnych. Istotne jest również wypracowanie wzajemnego zaufania między teamami. W BizDevOps ważną kwestię stanowi także zaangażowanie się obu pionów w zbieranie feedbacku czy zmiany w zakresie backlogu produktu. Oba zespoły powinny też aktywnie uczestniczyć w testowaniu nowych technologii, które mogłyby przyspieszyć realizację danego projektu.

Chcesz znaleźć więcej informacji na temat różnych obszarów z sektora IT? Odwiedź blog.theprotocol.it i zapoznaj się z najnowszymi artykułami.

Podsumowanie

Wdrożenie metodyki BizDevOps nie jest trudnym zadaniem, ale często wymaga zmiany w zakresie działania kultury pracy. Warto podkreślić, że połączenie biznesu z IT świetnie sprawdza się w wielu firmach z obszaru nowoczesnych technologii. Podstawą jest zastosowanie metodyki agile oraz budowanie zespołu, gdzie priorytetem będzie szybkie wdrażanie zmian i dostosowanie produktu do potrzeb klienta.

Artykuł przygotowany w ramach współpracy przez theprotocol.it.

Pobierz raport