Aktualności

26.03.2021

Przywitaj wiosnę z SO/DO MeetUpami!

Co prawda wiosna zaczęła się już w marcu, ale pierwsze wiosenne SO/DO MeetUpy są dopiero przed nami. Dlatego zachęcamy Was, żebyście czwartkowe popołudnie 8 kwietnia spędzili w naszym towarzystwie poszerzając swoją wiedzę – widzimy się już o 17:00!

Najpierw wystąpi przed nami Piotr Baranowski, który pokaże nam, jak samodzielnie uruchomić środowisko do nauki, bądź testów na bazie OpenShift 4.7, a także opowie, jak z niego korzystać. Dowiemy się również, z jakich elementów zbudowany jest OpenShift oraz jaka jest jego relacja z projektem OKD i Kubernetesem. W ramach podsumowania, Piotr stworzy na żywo prosta aplikację, której źródłem będzie repozytorium z Gita.

Naszym drugim prelegentem jest Andrii Kaluhin z GlobalLogic, który w języku angielskim opowie o Open Telemetry. Jak doskonale wiecie – obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań i narzędzi w zakresie instrumentacji, takich jak Prometheus, ELK czy Jaeger. Większość z nich wystartowała jako oddzielne projekty z własnymi protokołami, co sprawia, że zwykle nie są one ze sobą kompatybilne. Dlatego, aby wypełnić tę lukę, programiści stworzyli mnóstwo narzędzi i sposobów integracji point-to-point. Ale co, gdybyśmy cofnęli się o krok i zaprojektowali niezależną od dostawcy specyfikację rejestrowania, pomiarów i śledzenia? Wtedy okazałoby się, że każde narzędzie zgodne z tą specyfikacją będzie kompatybilne ze wszystkimi innymi. Poznajcie zatem OpenTelemetry, które ma szansę zostać właśnie takim uniwersalnym rozwiązaniem! Andrii przedstawi nam wysokopoziomowe koncepcje OpenTelemetry, wymagane komponenty i wsparcie dostawców oraz opowie, jak można z nich korzystać w praktyce.

Pamiętajcie też, że od jakiegoś czasu pomiędzy dwoma godzinnymi prelekcjami, pojawiają się u nas również krótkie wystąpienia w ramach cyklu “Open Mike”! Jak sami widzicie – teraz macie już co najmniej trzy powody, dla których warto się z nami spotkać 🙂

Livestream z wydarzenia możecie obejrzeć na stronie meetup.sysopspolska.pl, a także na naszym kanale YouTube oraz fanpage’u na Facebooku.

Zapisy i szczegóły wydarzenia: http://bit.ly/SODOONLINE31