Aktualności

31.03.2022

Wystartował nowy serwis ogłoszeniowy z ofertami pomocy dla obywateli Ukrainy

Współpraca nad projektem Centralnego Ośrodka Informatyki oraz społeczności IT, w tym SO/DO, zaowocowała powstaniem platformy łączącej osoby poszkodowane podczas wojny, z tymi które chcą i są w stanie im realnie pomóc. Przeczytaj, jak działa serwis i na czym polega jego wyjątkowość.

O serwisie

Serwis pomagamukrainie.gov.pl/ogloszenia to przestrzeń, która łączy osoby potrzebujące pomocy, z tymi którzy ją niosą. Konieczność zebrania działań pomocowych w uporządkowane, bezpieczne miejsce pojawiła się od razu, gdy w morzu potrzeb i spontanicznych odruchów serca, dały o sobie znać również trudności komunikacyjne. Aktualnie serwis umożliwia publikację ogłoszeń z zakresu transportu, pomocy materialnej, oraz noclegów i mieszkań. Można go traktować również jako kompendium wiedzy dla pomagających i potrzebujących, gdzie znajdą rzetelne informacje.

Jak to dokładnie działa?

Przemysław Koch – dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki tłumaczy – „Wystarczy wysłać odpowiedź na wybraną ofertę i otrzymać potwierdzenie od osoby, która ją zamieściła. W celu zamieszczenia ogłoszenia, wystarczy zalogować się do systemu poprzez Profil Zaufany (środek identyfikacji elektronicznej potwierdzający tożsamość danej osoby w Internecie) i zarejestrować oferowaną ofertę pomocy uchodźcom z Ukrainy.”

Praca przy projekcie takiej skali, gdzie trzeba było wdrożyć tak wiele ważnych elementów, w możliwie najkrótszym czasie, wymagała połączenia sił COI z liczną rzeszą specjalistów z branży IT. I tak do pracy zgłosiliśmy się my – Fundacja SysOps/DevOps Polska, a także – Snowflake Poland, WebScouts, WarsawJS, Tech To The Rescue, DevQube, Laboratorium EE, jak również silna grupa freelancerów. Paweł Ufnalewski, współzałożyciel fundacji SO/DO, zauważa, że tylko przy wyjątkowym zaangażowaniu członków zespołu, ukończenie projektu było możliwe: “Mieliśmy bardzo mało czasu na stworzenie portalu. Należy pamiętać, że osoby zaangażowane w tworzenie portalu są wolontariuszami i są zatrudnione w innych miejscach, więc wszystkie prace były wykonywane po godzinach. Z drugiej strony pomagały nam całe zespoły, które dzięki wsparciu swoich pracodawców mogły pracować z nami w godzinach pracy, np. Snowflake.

Co wyróżnia serwis ogłoszeniowy ze strony pomagamukrainie.gov.pl/ogloszenia?

Przede wszystkim zaplecze jakie daje gov.pl, oraz bezpieczeństwo logowania przy pomocy Profilu Zaufanego, który uwierzytelnia oferentów. W efekcie dodawane oferty są znacznie bardziej wiarygodne, co dla osób przybyłych z innego kraju jest bardzo ważne. Portal zaprojektowany jest tak, aby można było go rozwijać odpowiadając na zmieniające się potrzeby. W planach jest niesienie pomocy obywatelom Ukrainy teraz oraz po zakończeniu działań wojennych, kiedy będzie potrzeba odbudowy kraju i powrotu do nowej normalności. W przyszłości na stronie będzie aktywna również między innymi zakładka Zdrowie, Pomoc Prawna, Praca, Tłumaczenia.

Zachęcamy Was do korzystania z portalu pomagamukrainie.gov.pl/ogloszenia oraz do udostępniania tego adresu wszystkim tym, którzy w Waszym otoczeniu pomocy potrzebują, bądź jej udzielają.