Szkolenie docker

SysOps/DevOps Polska zaprasza na szkolenia, które przygotowujemy przy współudziale członków naszej społeczności. Sprawdźcie, co dla Was przygotowaliśmy. Dochód ze szkoleń jest przeznaczony na działalność statutową Fundacji SysOps/DevOps Polska.

Nazwa modułu szkoleniowego

Docker DevOps Workshop

Szczegóły

zapytaj o termin

Warsztat jest przeznaczony dla DevOpsów i administratorów, którzy chcą efektywnie wykorzystywać Dockera w codziennej pracy. Naucz się automatyzować i konteneryzować swoją codzienną pracę, poznaj techniki budowania optymalnych i lekkich obrazów w strategii multi-stage i analizuj obrazy za pomocą testów jednostkowych, skanuj bezpieczeństwo samych obrazów, ale również systemu operacyjnego, aplikacji i jej zależności, zobaczysz również w praktyce na czym polega chaos-engineering kontenerów.

Szczegóły:

 • Szkolenie trwa 2 dni
 • Materiały: długopis, notes, slajdy z prezentacji, drukowane autorskie ćwiczenia w języku polskim, książka Docker in Action – Jeff Nickoloff
 • Pełne wyżywienie – catering w sali, lunch
 • Imienny, numerowany certyfikat z hologramem autentyczności
 • Tablet Lenovo

UWAGA: Na szkoleniu niezbędny jest własny laptop działający na dowolnym systemie operacyjnym – Windows, Linux lub MacOS. Każdy uczestnik musi mieć zainstalowane oprogramowanie Docker Desktop lub Docker for Linux.

W programie:

 • Docker Engine – instalacja, tryb rootless, konfiguracja i stan (obrazy, kontenery, siec, volume, …) dla Docker Linux oraz Docker Desktop, debuggowanie i analizowanie problemów z niestabilnym Docker Engine.
 • Docker Client – praca z Dockerem w terminalu, Docker client plugins, rozszerzanie możlwiości klienta, tworzenie własnych rozszerzeń, komunikacja z Docker Engine po HTTP bez posiadania Docker Clienta. 
 • Obraz i kontener – zrozumienie warstwowej budowy obrazów, poznanie obrazu od środka (warstwy, katalogi “lower”, “upper” i “merged”, manifest obrazu) techniki optymalizacji obrazu i redukcji jego rozmiaru, multi-stage builds, wersjonowanie obrazów Dockerowych i ich sumy kontrolne. 
 • Monitorowanie – sprawdzanie stanu i zużycia zasobów, dostępne sterowniki logowania i ich możliwości, uruchamianie w kontenerze zdalnie dostępnej konsoli do debuggowania, zbudowanie developerskiej wersji obrazu z panelem do zarządzania kontenerem w przeglądarce internetowej, narzędzia Dry oraz Portainer. 
 • Debuggowanie – PID 1, obsługa sygnałów, container PID mode, container network mode, wykorzystanie narzędzi takich jak strace, tcpdump, ngrep czy htop do analizy działania jednego kontenera za pomocą innego kontenera, wykorzystanie Wiresharka na Kali Linux Desktop działającym w kontenerze, przeglądanie systemu plików kontenera, warstwowa budowa OverlayFS.
 • Bezpieczeństwo – zasada “least privilege”, uruchamianie procesów jak “root” w kontenerze, poziomy izolacji kontenerów, capabilities, limitowanie dostępu do CPU, RAM i dysku, Docker-in-Docker a bezpieczeństwo.
 • Continuous Integration – testy jednostkowe obrazu, skanowanie bezpieczeństwa obrazów, systemu operacyjnego i skonteneryzowanej aplikacji.
 • Docker Registry – uruchomienie lokalnego rejestru obrazów, skonfigurowanie autoryzacji, garbage-collectora oraz lokalnego mirrora Docker Huba, zewnętrzny storage oparty o Google Cloud, AWS lub Azure.
 • Chaos-engineering – przygotowywanie aplikacji na niespodziewane, symulowanie problemów na sieci takich jak opóźnienia, utrata czy duplikaty pakietów TCP.
 • Docker Captain Exclusive – Docker Quiz stworzony wspólnie z działem certyfikacji Dockera, wspólne rozwiązywanie pytań z certyfikatu Docker Certfied Associate.
 • Docker Captain Exclusive – “Tips and Tricks from Docker Captain”.

Naucz się monitorować, debugować i rozwiązywać problemy z aplikacjami działającymi w kontenerach, zobacz jak za pomocą całkiem innego kontenera obserwować ruch sieciowy, oglądać wywołania systemowe Twojej aplikacji, ale również jak tego dokonać przy użyciu Kali Linux Desktop działającego w Dockerze i dostępnego zdalnie w przeglądarce internetowej.

Miejsce szkolenia

Szkolenie odbędzie się w Warszawie, o szczegółach poinformujemy w organizacyjnym mailu.

prowadzi:

Łukasz Lach

Łukasz Lach – jedyny Docker Captain w Polsce, Docker Certified Associate, Docker Community Leader w Warszawie. Na Uniwersytecie Warszawskim prowadzi zajęcia ze studentami II i III roku w temacie wydajnych i skalowalnych aplikacji internetowych z wykorzystaniem Dockera. Organizuje społeczność Dockera w Warszawie, prowadzi lokalne spotkania i warsztaty. Pracuje jako architekt oprogramowania w GOG.com (CD Projekt) nad grami takimi jak Cyberpunk 2077 czy Gwent.

Dwukrotnie wykładał na konferencji DockerCon – w 2018 i 2019 roku. Ponadto, w samym 2019 prowadził warsztaty z Dockera na konferencjach infoShare, DevOps Days, Container Days i Just DevOps.

Ansible w 2 dni! Wszystko co musisz wiedzieć

Szczegóły

zapytaj o termin

Wprowadzenie do Kubernetes

Szczegóły

zapytaj o termin

System monitorowania serwerów i środowiska IT (Zabbix®)

Szczegóły

zapytaj o termin

Azure Fundamentals – podstawy i dobre praktyki

Szczegóły

zapytaj o termin

Terraform – realizacja Infrastructure as Code na bazie chmury AWS

Szczegóły

9-10 grudnia

Potrzebujesz szkolenia IT, ale nie znalazłeś idealnego? Przygotujemy je dla Ciebie!

Szczegóły

sysopsdevops o-nas background

O NAS

Paweł Ufnalewski i Mariusz Dalewski od zawsze żyli w pracy i po pracy światem IT. W 2015 roku założyli grupę na facebooku SysOps/DevOps Polska, która szybko zaczęła się rozrastać i dziś ma ponad 13000 użytkowników, a ich liczba stale rośnie! Rozmowy online nie wystarczyły. Zaczęli organizować w Warszawie cykliczne spotkania dla osób zainteresowanych tematyką SysOps i DevOps.

Dzięki temu możemy spotkać się poza siecią, posłuchać prelekcji, wymienić technologiczne poglądy i doświadczenia z innymi uczestnikami eventu. MeetUpy rozrosły się i dziś spotykamy się też we Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku. Każde miasto ma swoich prelegentów i słuchaczy, swój klimat i potencjał!